O partneroch


Integra TDS, s.r.o.

Pod Párovcami 4757/25
921 01 Piešťany, Slovakia
www.integratds.eu

Výrobná prevádzka:
Železničná 621/12
922 02 Krakovany
Integra TDS, s.r.o. je malá firma zameraná na presné kryštalograficky orientované tvarovanie kryštálov, najmä germánia a kremíka. Vo forme podobnej spin-off spoločnosti pochádzajúcej z akademického prostredia začala výrobu monochromátorov pre rtg difraktometriu v roku 1997. V dnešnej právnej forme pôsobí od roku 2005. Okrem veľkého priemyselného partnera v oblasti rtg difraktometrov je firma dodávateľom pre výskumné, univerzitné a synchrotrónové laboratóriá.
Prostredníctvom svojich pracovníkov má firma množstvo spoluprác a účastí v národných a medzinárodných výskumných projektoch. Má kvalifikované aktivity v rôznych oblastiach rtg optiky nielen pre difraktometriu, ale aj pre ďalšie laboratórne a synchrotrónové rtg techniky a technológie, vrátane Zámerom firmy je udržať si a zlepšovať jej pozíciu v tejto vysoko inovatívnej oblasti, menovite prostredníctvom výskumných spoluprác, spoločných projektov a technologických transferov.
Príprava prvkov kryštálovej optiky je často zložená z dvoch krkov: Najskôr sa kryštál reže s použitím diamantovej alebo drôtovej píly a potom prichádza moderná metóda prípravy rovinných alebo zakrivených plôch založená na ultra-presnom nano-obrábaní. Nový difraktometer D8 od spoločnosti Bruker umožňuje merať a analyzovať kryštálovú optiku s vysokým rozlíšením. Rtg kryštálová optika (Ge, Si, GeSi, Cu) sa používa buď pre metrologické alebo zobrazovacie aplikácie (8-20 keV).

          
V-kanálové monochromátory          Rôzne tvary rtg kryštálovej optiky



Elektrotechnický ústav SAV


Dúbravská cesta 9
841 04 Bratislava, Slovakia
www.elu.sav.sk
Elektrotechnický ústav SAV (ElÚ SAV) je vedeckou inštitúciou, ktorej základy boli položené v r. 1953. Pracovníci ElÚ SAV sa podieľajú na riešení projektov podporovaných Európskou úniou, a štrukturálnymi fondami EÚ, riešia projekty financované APVV a VEGA. Je zameraný na základný a aplikovaný výskum v oblasti elektroniky, elektrotechniky a fyziky, ako aj v oblasti nanotechnológií so zameraním na fyzikálny a materiálový výskum polovodičov a supravodičov a na ich technické využitie. V rámci spolupráce s CNR-IMEM Parma výskumno vývojové centrum je zapojené aj do vývoja zakryvenej kryštálovej optiky, ktorá sa používa na fokusáciu rtg alebo gamma lúčov. Táto optika sa používa najmä v astronómii alebo v medicínskych aplikáciach pre energie vyššie ako 100 keV.

                  
Zahnutý kryštál v Laueho transmisnej geometrii       Princíp fokusujúcej optiky (viacnásobný kryštálový monochromátor) navrhnutej pre dve energie pre oblasť gamma lúčov

Detektory pre rtg, gamma a neutróny
Na ElÚ SAV pripravujeme primárne polovodičové detektory na báze semi-izolačného GaAs a 4H-SiC. Detektory môžu byť optimalizované pre detekciu rtg a gamma lúčov alebo ťažkých nabitých častíc a neutrónov. Detektory s malým pixelom môžu byť použité pre zobrazovacie aplikácie a veľkoplošné jednopixelové detektory pre dosimetriu alebo monitorovanie ionizujúceho žiarenia.

                                                                    
rtg– a γ– pixelový detektor na báze semi- izolačného GaAs       Detektor neutrónov na báze 4H-SiC

X-ray phase contrast imaging and tomography
Oblasť rtg zobrazovania v tzv. fázovom kontraste sa v posledných dvoch dekádach rapídne vyvíja a uplatňuje najmä v materiálových a biologických vedách. Na pracovisku v Piešťanoch sme s cieľom skúmať moderné rtg zobrazovacie metódy zostavili rtg zobrazovací systém, ktorý umožňuje pracovať v 2D rádiografickom alebo 3D tomografickom režime.

            
Tomografický rez vzorkou (drevo) s fázovým kontrastom


Fyzikálny ústav SAV


Dúbravská cesta 9
845 11 Bratislava, Slovakia
www.fu.sav.sk
Začiatky Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) siahajú do roku 1955, keď bol 1. októbra založený Kabinet fyziky SAV, ktorý bol v roku 1957 premenovaný na Laboratórium fyziky SAV. Od roku 1963 pracovisko nesie názov Fyzikálny ústav SAV. Prvým riaditeľom bol Prof. Dionýz Illkovič, blízky spolupracovník nositeľa Nobelovej ceny Prof. Heyrovského. Od začiatku svojej existencie sa pracovníci ústavu zameriavali na fyziku pevných látok, jadrovú a subjadrovú fyziku. V súčasnosti je ústav orientovaný na vedeckovýskumnú činnosť vo fyzike kondenzovaných látok (materiály pripravené rýchlym chladením, kovové multivrstvy, iónové vodiče a senzory, teória nízkorozmerných systémov), jadrovej fyzike (štruktúra jadra, mechanizmus jadrových reakcií, využitie pozitrónov), subjadrovej fyzike (fenomenológia vysokoenergetických zrážok, neporuchové QCD metódy, vlastnosti hadrónového spektra) a kvantovej informácii. Ústav je rozsiahle zapojený do systému európskych projektov a spolupracuje s významnými strediskami svetovej fyziky (SÚJV Dubna, GSI Darmstadt, ESRF Grenoble, DESY Hamburg, CERN Ženeva, ICTP Terst, BNL Brookhaven, atď.)


  Hlavná stránka    O partneroch    Ciele projektu     Zariadenia Centra    Vyvolané projekty a zaujímavé linky    Diseminácie    Výstupy Centra    Kontakt